24 Maj

Webinar 24 maja 2017r. Nowoczesna diagnostyka Celiakii

Świetny webinar poprowadzony w niezwykle czytelny i zrozumiały sposób przez prof. Bożenę Cukrowską. Wiele cennych informacji.

W diagnostyce celiaki należy wykonać testy przeciw transglutaminazie tkankowej anty-tTG w klasie IgA i ewentualnie testy w przeciw deaminowanym peptydom gliadyny anty-DGP w klasie IgG. Ważne są też testy genetyczne celem wykrycia obecności haplotypu HLA-DQ2 lub HLA-DQ8 który mówi o prawdopodobieństwie wystąpienia celiaki.

Jeśli ktoś na własną rękę wyeliminował gluten ze swojej diety lub go ograniczył to testy na obecność przeciwciał mogą wyjść fałszywie negatywne i jeśli badania genetyczne potwierdziły obecność jednego z haplotypów należy wprowadzić gluten do diety na co najmniej 6 tygodni albo nawet 3 miesiące celem właściwej diagnostyki.

Co jeszcze było bardzo ciekawe:

Co zawierają zboża i produkty z nich wytworzone?

Dużą ilość błonnika, witaminy z grupy B i białka.

Dla osób które nie mają zdiagnozowanej celiakii eliminacja zbóża tym samym glutenu w diecie jest niewłaściwa.  Wykazano że taka eliminacja przyczynia się do zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia: samoistnych złamań (osteoporoza), poronień czy rozwoju nowotworów.

Co ważne dla przyszłych mam?... Gluten w diecie dziecka można wprowadzać w dowolnym momencie niezależnie czy karmić będziemy piersią czy sztucznie. Napewno nie wolno poniżej czwartego miesiąca i powinien być wprowadzony do 1 roku życia dziecka.

Twój komentarz
Sprawdź swoje dane osobobowe Sprawdź swoje dane osobobowe
POKAŻ