09 Czerw

Alergia ale na co (?) ...

Pojawiają się u Ciebie migreny, zdarza się że masz zatkany nos bez wyraźnego powodu, pojawia się  pokrzywka na skórze lub wyraźne swędzenie skóry albo zaczerwienienie twarzy i/lub szyi?... to może być nietolerancja histaminy.

Przyczyną powstających objawów może być niedobór enzymów rozkładających histaminę jak oksydaza diaminowa (DAO) albo N-metylotransferaza histaminy (HNMT).

Histamina jest substancją uwalnianą w organizmie przez komórki tuczne w wyniku odpowiedzi immunologicznej na alergen (przeciwciała w klasie IgE). Czyli dostający się do organizmu alergen (mogą być to np. pyłki, roztocza lub pokarm) łączy się z przeciwciałem a ten łączy się z komórką tuczną, która uwalnia histaminę. Histamina może być również dostarczana z pożywieniem.

W jakich produktach powszechnie spożywanych można ją znaleźć i na jakie produkty powinno się zwrócić uwagę?

- kiszonki (kapusta kiszona, ogórki kiszone, inne produkty kiszone i marynowane w occie)

- ryby takie jak tuńczyk, makrela, sardynki, śledzie

- sery dojrzewające

- wędliny wieprzowe solone, wędzone jak np. salami

- produkty pszenne

- warzywa: pomidory (i przetwory z pomidorów), awokado, szpinak, strączkowe

- owoce: cytrusy np. pomarańcza, również banan, gruszka, kiwi, truskawki, maliny, śliwki

- czarna herbata

- czekolada, kakao

- orzechy nerkowca i włoskie

Literatura: „Alergia i nietolerancja pokarmowa. Mleko i inne pokarmy” Maciej Kaczmarski, Elżbieta Korotkiewicz – Kaczmarska, HELP-MED s.c. Kraków, 2013 2. „Dieta antyhistaminowa” Heide Steigenberger, PZWL, Warszawa 2010

Najlepszym rozwiązaniem jest wyeliminowanie podanych produktów i stopniowe wprowadzanie każdego z osobna celem sprawdzenia, który z nich wywołuje niepożądane dolegliwości.

Temat jest szeroki bo oprócz możliwości wystąpienia alergii pokarmowych na powszechnie stosowane w diecie produkty jak mleko krowie, zboża, soja, orzechy, ryby, jaja, strączkowe występują jeszcze nadwrażliwości i nietolerancje pokarmowe i czasami trudno, nawet wykonując testy skórne czy panele testów z krwi na alergie (w klasie IgE) czy nietolerancje pokarmowe (w klasie IgG), zidentyfikować co nam szkodzi. Warto jednak próbować bo każdy czynnik alergizujący osłabia nasz system immunologiczny osłabiając tym samym cały organizm a co za tym idzie łatwość zapadania na różne infekcje i choroby. Dieta eliminacyjna i/lub rotacyjna pozwala odnaleźć produkty których nasz organizm nie akceptuje.

Twój komentarz
Sprawdź swoje dane osobobowe Sprawdź swoje dane osobobowe
POKAŻ