09 Czerw

Czereśnie

Czy to owoce dla wszystkich (?) ...

W dużym procencie składnikiem czereśni jest woda ale pozostała część około 20% to witaminy i składniki mineralne. Czereśnie zawierają około 60kcal w 100g dla porównania np. jabłko około 50 kcal w 100g czyli niewielka różnica. Czy 50kcal albo 60 kcal to dużo ? …nie Dużo to 300kcal które zawiera np. pączek ważący 70g. Czereśnie nalezą więc do owoców mało kalorycznych i są przede wszystkim doskonałym źródłem potasu podobnie jak pomidory

W czereśniach występuje około 200mg potasu na 100g a w pomidorach około 240mg na 100g. Potas jest szczególnie ważny dla prawidłowej pracy serca gdyż reguluje poziom sodu w organizmie.

Czereśnie zawierają również dużą ilość jodu, który działa wspomagająco na produkcję hormonów tarczycy przez co przemiana materii a tym samym masa ciała jest pod kontrolą.

Najzdrowsze są te najciemniejsze czereśnie ponieważ zawierają najwięcej antocyjanów, są to naturalne, aktywne biologicznie substancje działające przeciwutleniająco które usuwają wolne rodniki z organizmu przez co opóźniają proces starzenia i zapobiegają chorobom nowotworowym.

Czereśnie zawierają ponadto dużą ilość kwasu asparaginowego bo w ilości około 600mg w 100g. Kwas ten uczestniczy w syntezie puryn i pirymidyn. Puryny z kolei ulegają w organizmie rozkładowi do kwasu moczowego którego stężenie jest ściśle kontrolowane w takiej chorobie jak dna moczanowa. Oczywiście wszystko z rozsądkiem bo jeśli ktoś zje 10 czy 20 czereśni dla smaku to taka ilość nie zaszkodzi ale czereśnie w ilości 300g czy 500g mogą być już niebezpieczne dla osób z dną moczanową.

Czy czereśnie zawierają dużo cukru… hmm ? Dla porównania 100g jabłka zawiera około 14g węglowodanów w tym około 2,5 g błonnika a czereśnie w 100g zawierają około 16 g węglowodanów w tym około 2,1g błonnika więc różnica jest niewielka i nie ma powodu żeby całkowicie z czereśni rezygnowali cukrzycy. Oczywiście osoby które mają problemy z gospodarką cukrową w organizmie powinni dokładać owoce do posiłków najlepiej drugiego śniadania, obiadu albo podwieczorku odpada na pewno śniadanie a kolacja jest tematem do dyskusji. Ilość jaka powinna być spożywana jest kwestią indywidualną ale również powinno być to kilka sztuk dla smaku a nie całe garście.

Czereśnie równiez regulują perystaltyke jelit więc są idealne dla osób cierpiących na zaparcia np. kobiet w ciąży ale nie są wskazane dla osób cierpiących np. na zespół jelita drażliwego gdyż mogą dodatkowo podrażniac jelita doprowadzając do uporczywych biegunek.

Najlepsza rada dla wszystkich to jedzmy owoce z umiarem i delektujmy się ich smakiem :)

Twój komentarz
Sprawdź swoje dane osobobowe Sprawdź swoje dane osobobowe
POKAŻ