Czy wiesz czym jest dopamina?
To neuroprzekaźnik dzięki któremu chcesz działać, chcesz być aktywny, chcesz żyć pełną piersią. Masz motywację do działania: uczenia się, poznawania ludzi, robienia ciekawych i nowych rzeczy. Dzięki temu jesteś kreatywny i nie nudzisz się a inni postrzegają Cię jako charyzmatyczną i pomysłową osobę. Niedobór dopaminy jest odczuwany jako niemoc, spadek siły i zmęczenie. Zbyt małą ilość dopaminy prowadzi do nastrojów depresyjnych.
Jak i skąd? Kilka słów w dużym skrócie … Dopamina powstaje w organizmie z tyrozyny (podobnie jak inny neuroprzekaźnik, noradrenalina a także adrenalina i hormony tarczycy). Tyrozyna jest aminokwasem endogennym co znaczy, że jest produkowana w naszym organizmie. Bywa jednak suplementowana np. przez sportowców w dawkach 100-150 mg/kg masy ciała w 2-3 porcjach dziennie w okresie zwiększonego wysiłku fizycznego. L-tyrozyna produkowana jest z kolei z fenyloalaniny, która jest aminokwasem egzogennym i musi być dostarczana do organizmu z zewnątrz. Jedynym wyjątkiem są osoby chore na fenyloketonurię, które muszą mieć bardzo zredukowane ilości fenyloalaniny dostarczanej do organizmu.
Warto wiedzieć gdzie znajdziemy największe ilości tego aminokwasu egzogennego…
Z racji tego, że aminokwasy to cegiełki budujące białka, niewątpliwie znajdziemy fenyloalaninę w produktach wysokobiałkowych jak mięso, nabiał, jaja, ryby czy nasiona roślin strączkowych. Jeśli Twoja dieta nie jest urozmaicona możesz odczuwać spadki energii i brak koncentracji oraz osłabienie a jedną z przyczyn takiego stanu może być właśnie niedobór tego aminokwasu jak i innych aminokwasów egzogennych. Dlatego warto uzupełnić dietę w dodatkowe produkty zawierające znaczne ilości fenyloalaniny jak: nasiona lnu, sezamu, dyni i słonecznika, orzechy arachidowe, pistacjowe i włoskie oraz migdały a także kakao.
źródło: "Tabele składu i wartości odżywczej żywności" prof. dr hab. H.Kunachowicz i inni, Instytut Żywności i Żywienia Człowieka, Wydanie I, Warszawa 2005
Uwaga: pamiętaj że dawki suplementów, które mogą być stosowane podczas uprawiania różnych dyscyplin sportowych powinny być dobierane indywidualnie przez dietetyka sportowego lub specjalistę ds. żywienia w sporcie. Ilość i rodzaj żywności, w której omawiane substancje występują naturalnie, dobiera dietetyk lub specjalista ds. żywienia
Twój komentarz