składniki:
- kasza jaglana
- pierś z indyka
- sos marchewkowo-dyniowo-paprykowy
- mix warzyw
sos marchewkowo - dyniowo - paprykowy
skład i wykonanie:
1 marchewka (50g) obrana ze skórki i starta na tarce, dynia (200g) obrana ze skórki i starta na tarce, pozbawiona pestek (nasion), papryka czerwona 1 mała sztuka umyta i drobno pokrojona w kostkę, 1 cebula obrana i drobno pokrojona w kostkę. W garnku podgrzewamy olej roślinny (np. rzepakowy lub kokosowy), wrzucamy pokojoną cebulę, lekko rumienimy, następnie wrzucamy dynię, marchewkę i paprykę, zalewamy wodą tak żeby całość była przykryta, doprawiamy lekko solą i przykrywamy garnek. Zostawiamy do momentu aż warzywa będa miękkie i będą się rozpadały, można podlać wodą. Po ugotowaniu do miękkości, lekko studzimy i miksujemy blenderem na gładką masę i tak powstaje sos bez zabielania i bez zagęszczania mąką bo konsystencję tworzą warzywa :)
pieczona pierś z indyka
skład i wykonanie:
pierś z indyka dowolnej wielkości (dowolny kawałek) smarujemy olejem rzepakowym (niewiele, 1 łyżeczka), posypujemy przyprawami (np. curry ale można użyć takich jakie lubi rodziny np. gotowych przypraw do drobiu lub ziół z dodatkiem soli), nasmarowany wkładamy do naczyna żaroodpornego i do piekarnika. Czas pieczenia zależy od wielkości porcji ale 1kg piersi powinien być pieczony około 1 godziny w temp. 160-170 stopni C bez termoobiegu, grzanie góra/dół; upieczoną pierś kroimy na paski grubości około 1 cm, kroimy tylko tyle ile zje rodzina na dany obiad a resztę zostawiamy w kawałku do wykorzystania na kanapki :)
przygotowanie całości:
Pokrojoną pierś z indyka wrucamy do sosu i zostawiamy chwilę (około 15-20 min) do tzw. nasiąknięcia :)
W tym czasie gotujemy kaszę w lekko osolonej wodzie a warzywa (fasolka szparagowa, marchewka, groszek mrożone) wrzucamy na patelnię z dodatkiem oleju (np. rzepakowego - 1 łyżka) i dusimy pod przykryciem aż będą miekkie, doprawiamy lekko solą i ewentualnie ziołami np. bazylia/oregano lub koperek. Nigdy nie rezygnujemy z tłuszczu bo on daje nam uczucie sytości, nadaje potrawom smak bo jest nośnikiem smaku i jest niezbędny do wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach m.in. wit.A
Po ugotowaniu kaszy rozkładamy talerze i porcjujemy kaszę, nakładamy sos z mięsem i warzywa każdemu tyle ile zje. Lepiej nałożyć mniej i wziąć dokłądkę niż żeby dziecko zrezygnowało z jedzenia z powodu za dużej porcji.
Posiłek rodzinny zawsze jest chętniej jedzony przez dzieci. To jak jedzą nasze dzieci zależy od tego jak jemy my sami.
Smacznego :)
Twój komentarz