mgr inż. Olga Kapinos
Gabinet Premium
04 Kwie

Konferencja naukowo-edukacyjna "Experts of Mikrobiota" 30.03.2019r.

Mikroflora jelitowa czyli mikroorganizmy zasiedlające nasze jelita to od 1 do 2 kg bakterii i drożdży. Właściwa ilość i rodzaj mikroorganizmów w jelitach pozwala na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

-->> Gdzie można znaleść mikroorganizmy w naszym organizmie (?)

Mikroorganizmy w naszym organizmie zlokalizowane są w kilku odcinkach, nie są to tylko jelita bo jeszcze jama ustna, układ oddechowy i układ moczowo-płciowy.

-->> Nasz genom a genom mikroorganizmów - czy my mamy najwięcej genów (?)

Genom człowieka to 20 tys. genów a mikrobiom to geny tryliona mikroorganizmów czyli 1% : 99%

-->> Jelito - drugi mózg - od kiedy?

W 18 wieku francuski anatom Marie Francoios Xavier Bichat odkrył i opisał układ nerwowy jelita.

W 20 wieku - 1998r. Michael Gershon użył pojęcia drugi mózg: w jelicie są komórki, sieć nerwów otaczających jelito, które działąją JAK MÓZG. Mikrobiota komunikuje się bezpośrednio z mózgiem.

-->> Psychobiotyki - co to takiego?

to bakterie probiotyczne spożywane w odpowiednich dawkach wykazują działanie na oś jelitowo-mózgową; mają korzystny wpływ na: zdrowie psychiczne osób cierpiących na choroby psychiczne, łagodzą objawy depresji czy zespołu jelita drażliwego oraz chronicznego zmęczenia. Bifidobacterium infantis, Lactobacillus reuteri - zmniejszają stan zapalny, objawy depresji, kontrolują apetyt poprzez wzrost leptyny i hamowanie greliny co powoduje wysyłanie sygnału sytości do mózgu

Powyższe informacje i wiele wiele innych pozwalają inaczej spojrzeć na problemy zdrowotne. Dzięki odkryciom wpływu działania mikroorganizmów (probiotyków) i prebiotyków (substancji wspomagających wzrost mikroorganizmów, obecnych w żywności) na organizm ludzki i jego funkcjonowanie wiele osób może już działać w kierunku poprawy stanu swojego zdrowia.

Nie chodzi o to żeby działać tylko na chwilę, należy tak działać, żeby przywrócić organizm do sprawności ale znajdując przyczynę problemu.

Probiotyki to "leki" na teraz i na przyszłość.

Zachęcam do śledzenia nowinek w tej tematyce.

Pozdrawiam :)

Twój komentarz




POKAŻ
Olga Kapinos - ZnanyLekarz.pl
POKAŻ